Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Naukowa wycieczka do Brna

Dzięki realizowanym w Zespole Szkół w Korfantowie programom grantowym młodzież ma możliwość zdobywania i poszerzenia wiedzy i umiejętności w ciekawy, pozalekcyjny sposób. Taką możliwość zyskali także gimnazjaliści realizujący projekt genetyczny. Miniona środa - 25.03.2009 r. była dla grantowej młodzieży absolutnie nadzwyczajna. Odwiedzili Muzeum Gregora Johanna Mendla w czeskim Brnie - miejsce, w którym żył i pracował ten niezwykły człowiek, o którym mówi się dzisiaj, że "jego eksperymenty z hybrydami roślinnymi otworzyły nową epokę". Za datę narodzin genetyki przyjmuje się rok 1866, w którym Mendel opublikował swoje dzieło "Badania nad mieszańcami roślin". Naukowa wyprawa była możliwa dzięki realizacji programu prowadzonego dzięki środkom Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności pozyskanym przez Korfantowskie Stowarzyszenie Oświatowe EKWANS.

W muzeum, młodzież z ekipy grantowej GNOM ( Genetyka Nauka O Mnie (mojej rodzinie i gminie)) lepiej poznała samą postać Mendla, zobaczyła narzędzia, którymi się posługiwał, jego rękopisy, prace z dziedziny biologii, meteorologii i pszczelarstwa oraz obejrzała prezentację multimedialną ukazującą, w jaki sposób Grzegorz Mendel wypracował I, II i III prawo genetyczne. Dzisiaj prawa te nazywane są prawami Mendla.
Ekspozycji towarzyszyło sporo ciekawostek z świata genetyki, między innymi przestrzenny model DNA, obok którego wisiały portrety odkrywców tej makrocząsteczki z ich autografami. Wystawa w świeżutkiej aranżacji z lutego br. prezentowała się bardzo ciekawie, a i grantowa ekipa była nie mniejszą w niej ciekawostką, jako, że była tam pierwszą grupą z Polski.
Niezwykle było pooddychać atmosferą z czasów narodzin tak prężnie rozwijającej się dzisiaj dziedziny nauki. Ważne dla młodziezy było także uświadomienie sobie, że nauka ta daje ciekawe możliwości zatrudnienia, no i że koniecznie trzeba uczyć się języków obcych. Ich znajomość umożliwiła swobodniejsze korzystanie z wystawy ( w naszym ojczystym języku nie było żadnej informacji).

Poza częścią naukową, wycieczka miała także wymiar turystyczno- rekreacyjny, jako, że jej celem dodatkowym było poznanie historii, kultury, tradycji oraz walorów turystyczno-przyrodniczych naszych południowych sąsiadów. Gimnazjaliści zwiedzili Brno, Ołomuniec, Blansko oraz jaskinię Punkevni i przepaść Macocha w Morawskim Krasie.

Koordynator programu grantowego GNOM
Jolanta Flakowska

DSCF0045.jpeg DSCF0047.jpeg DSCF0048.jpeg DSCF0049.jpeg DSCF0052.jpeg DSCF0055.jpeg DSCF0056.jpeg DSCF0062.jpeg DSCF0065.jpeg DSCF0066.jpeg DSCF0067.jpeg DSCF0070.jpeg DSCF0073.jpeg DSCF0074.jpeg DSCF0079.jpeg DSCF0080.jpeg DSCF0082.jpeg

Wersja XML