Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Stowarzyszenie Kresowian w Korfantowie uczciło pamięć pomordowanych Polaków podczas II wojny światowej na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej

Każdego roku w pierwszą niedzielę września odbywa się uroczystość upamiętniająca ofiary pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Kresach. W tym roku ze względu na panującą pandemię obchody tamtych wydarzeń były uwarunkowane zachowaniem reżimu sanitarnego, stąd obecność uczestników ograniczono do minimum.

Uroczystość rozpoczęła się w korfantowskim kościele parafialnym. Podczas mszy celebrowanej przez miejscowych kapłanów wierni modlili się w intencji pomordowanych na Kresach.

Po mszy dalsza część obchodów odbyła się na cmentarzu parafialnym przy pomniku upamiętniającym ofiary ludobójstwa. W ich intencji odmówiono dziesiątkę różańca oraz złożono wieńce i kwiaty. W swoich krótkich wystąpieniach głos zabrali Jerzy Czerwiński, senator RP, Janusz Wójcik, burmistrz Korfantowa podkreślając wagę tamtych historycznych wydarzeń oraz rodzinne związki związane z Kresami II Rzeczpospolitej. Władysław Białowąs, honorowy prezes korfantowskiego stowarzyszenia wspominał okrutną rzeź dokonaną na mieszkańcach jego rodzinnej Ihrowicy.

Na koniec Andrzej Polański, aktualny prezes stowarzyszenia dziękując za udział w uroczystości przypominał, że to już 25 rocznica tych spotkań.  
Ze względu na Covid-19 w tym roku zrezygnowano z tradycyjnej konferencji upamiętniającej tamte okrutne wydarzenia.  

Materiał przygotował: Zbigniew Marcinkiewicz

 

 

Wersja XML