Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Na wiosnę były kasztany

W Zespole Szkół w Korfantowie witano pierwszy dzień wiosny niekonwencjonalnie. Młodzież gimnazjalna z klas II i III fetowała zakończenie działań Ogólnopolskiego Programu Grantowego „Równać szanse 2006” poświęconego ratowaniu okazów kasztanowca białego w Korfantowie.

Na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji było wesoło, kolorowo i …kasztankowo. Gimnazjaliści świętowali zakończenie działań grantowych, mających na celu ratowanie kasztanowców w Korfantowie. W czerwcu ubiegłego roku, kiedy otrzymali dotację z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, objęli opieką 30 okazów kasztanowca białego. By uratować drzewa przed zabójczym działaniem szrotówka kasztanowcowiaczka utylizowali liście z poczwarkami szkodnika, lepowali pnie, wytoczyli szkodnikowi walkę biologiczną. Równocześnie prowadzili akcję edukacyjną, zapoznając mieszkańców gminy ze sposobami walki z szrotówkiem. Są dumni, że jako jedyni na Opolszczyźnie wytoczyli kompleksową walkę żarłocznemu motylowi, stosując metody mechaniczne, biologiczne oraz chemiczne, w tym pułapki feromonowe i iniekcje żelu systemowego do pni. Po wytężonej pracy, w pierwszy dzień wiosny, przyszedł czas na podsumowanie i świętowanie.

Młodzież realizująca grant, która uroczystość przygotowała i poprowadziła, w części oficjalnej zaprezentowała swoje osiągnięcia, wplatając w montaż słowno-muzyczny pokaz slajdów – reminiscencję z dziesięciomiesięcznych działań. Gimnazjaliści podziękowali zaproszonym gościom, którzy włączyli się w realizację grantu. Szczególne wyrazy wdzięczności skierowali do Urzędu Miejskiego w Korfantowie, Nadleśnictwa Tułowice, Zespołu Szkół w Tułowicach oraz do pana Mariusza Łapki i pana Leszka Suchodolskiego. Drobnym upominkiem była młodzieżowa praca naukowa w formie multimedialnej, która jest plonem projektu. Podziękowania wręczył dyrektor Zespołu Szkół, Wiesław Król.

W części artystycznej prym wiodło słowo „kasztankowo”. Był pokaz mody w kasztanowym kolorze, kasztanowa poezja i piosenka, kasztanowe przebranie, konkursy zręcznościowe i plastyczne, a nawet konkurs zatytułowany „Traf szrotówka!” Zaangażowanie uczestników było wielkie, jako, że nagrodą główną był ogromny tort z kasztanową dekoracją – dzieło pana Szymańskiego. Zwycięzcy – klasa IIb pałaszowali nagrodę z apetytem, co świadczy o tym, że tort nie tylko świetnie wyglądał!

Gimnazjaliści złożyli kolejny wniosek do Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i już w kwietniu br. okaże się czy otrzymają środki na kolejne działania chroniące kasztanowce w ich mieście.

 

Jolanta Flakowska

DSCF4022.jpeg DSCF4037.jpeg DSCF4049.jpeg DSCF4065.jpeg DSCF4082.jpeg DSCF4085.jpeg DSCF4092.jpeg DSCF4095.jpeg DSCF4100.jpeg DSCF4117.jpeg DSCF4125.jpeg DSCF4131.jpeg DSCF4135.jpeg DSCF4144.jpeg DSCF4150.jpeg DSCF4175.jpeg DSCF4177.jpeg DSCF4190.jpeg DSCF4233.jpeg DSCF4278.jpeg DSCF4298.jpeg DSCF4315.jpeg
DSCF4156.jpeg DSCF4160.jpeg DSCF4168.jpeg DSCF4240.jpeg

Wersja XML