Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Szwedzka Górka – poezja, muzyka i modlitwa

            9 czerwca 2018 roku o godz. 13:00 w Sanktuarium Matki Bolesnej na Szwedzkiej Górce odbył się niezwykły spektakl poetycko-muzyczny. Jego niezwykłość polegała na tym, że poświęcony był św. Janowi Pawłowi II w 40 rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową i 98 urodziny.

            Poezją i muzyką uczciliśmy te wydarzenie. Marek Krassowski twórca scenariusza „Człowiek jest drogą kościoła” bazował na I Encyklice Redemptor Hominis  z 1979 roku i na wierszach opolskich poetów takich jak: Edmund Borzemski, Agnieszka Tomczyszyn-Harasymowicz, Danuta Babicz-Lewandowska, Janina Łopuch, Daniela Długosz-Penca, Walter Pyka, Ewa Maj-Szczygielska, Jan Szczurek, Magdalena Wiącek.

            Wiersze wyżej wymienionych poetów czytała młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Czesława Niemena w Korfantowie, a byli to: Angelika Bielacha, Karina Klose, Kinga Wąs, Przemysław Kurek oraz Michał Wistuba.

Uczniów przygotowała Stanisława Faron-Mroczko. Słowo mówione było przeplatane piękną muzyką w wykonaniu zespołu Przyjaciele z Korfantowa w składzie: Burmistrz Janusz Wójcik, Zbigniew Herman oraz Stanisław Szkolny. Narrację prowadził Krzysztof Sługocki.

            W tym dniu Sanktuarium Matki Bolesnej na Szwedzkiej Górce „pękało w szwach”, gdyż odbywał się tam Dzień Skupienia Apostolstwa Dobrej Śmierci Diecezji Opolskiej. Nasz spektakl był jednym z punktów bogatego programu.

Krzysztof Sługocki na zakończenie przytoczył słowa św. Jana Pawła II: „Człowieka nie można zrozumieć bez Chrystusa. A raczej: człowiek nie może siebie sam do końca zrozumieć bez Chrystusa”. Warto to przemyśleć…

Monika Radom

 

 

Wersja XML