Żywa lekcja biologii - płazy
Tuż przed feriami, 10 lutego 2017 r. do Gimnazjum w Korfantowie zawitała Agencja Klaps Art z Krakowa z niecodziennymi żywymi okazami – płazami. Należą one do zwierząt zmiennocieplnych, czyli ich temperatura ciała zależy od temperatury otoczenia. Przywiezione, więc zostały w specjalnych koszach wiklinowych wyposażonych w styropian i termofory z ciepłą wodą.
Żywa lekcja biologii, to lekcja z naturalnymi żywymi organizmami. Uczniowie mieli okazję zobaczyć 5 gatunków płazów egzotycznych. Pan Karol Wnuk, student Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, w bardzo interesujący sposób prezentował kolejne gatunki: traszki japońskie, ropuchę agę, salamandrę tygrysią, rzekotkę chińską i rzekotkę australijską. Dzięki przylgom na palcach kończyn, rzekotka australijska świetnie trzymała się dłoni, mikrofonu i ściany, czyli tak naprawdę każdej powierzchni. W naturze przylgi znakomicie ułatwiają wspinanie się na dowolny element otoczenia.
Każdy z uczestników lekcji mógł z bliska zobaczyć wszystkie okazy, a ci, którzy odważyli się dotknąć skóry salamandry ( o wdzięcznym imieniu Tadeusz) już wiedzą, że jest ona wilgotna i chłodna, typowa dla płazów.
Naszych krajowych płazów zabrakło z uwagi na to, że są pod ścisłą ochroną gatunkową. Na lekcji tej była okazja, aby poznać ich biologię - budowę, sposób odżywiania, ich przystosowanie do środowiska życia oraz posłuchać niecodziennych odgłosów, jakie wydają samce w okresie godów.
Jolanta Flakowska
Zdjęcia: Magdalena Juśkiewicz
Wersja XML