Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Żywa lekcja biologii - płazy

Tuż przed feriami, 10 lutego 2017 r. do Gimnazjum w Korfantowie zawitała  Agencja Klaps Art  z Krakowa z niecodziennymi żywymi okazami – płazami. Należą one do  zwierząt zmiennocieplnych, czyli ich temperatura ciała  zależy od temperatury otoczenia. Przywiezione, więc zostały w specjalnych koszach wiklinowych wyposażonych w styropian i termofory z ciepłą wodą. 

Żywa lekcja biologii, to lekcja z naturalnymi żywymi organizmami. Uczniowie mieli okazję zobaczyć 5 gatunków płazów egzotycznych. Pan Karol Wnuk, student Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, w bardzo interesujący sposób prezentował kolejne gatunki: traszki japońskie, ropuchę agę, salamandrę tygrysią, rzekotkę chińską i rzekotkę australijską.  Dzięki przylgom na palcach kończyn, rzekotka australijska świetnie trzymała się dłoni, mikrofonu i ściany, czyli tak naprawdę każdej powierzchni. W naturze przylgi znakomicie ułatwiają wspinanie się na dowolny element otoczenia.

Każdy z uczestników lekcji mógł z bliska zobaczyć wszystkie okazy, a ci, którzy odważyli się dotknąć skóry salamandry ( o wdzięcznym imieniu Tadeusz) już wiedzą, że jest ona wilgotna i chłodna, typowa dla płazów.

 Naszych krajowych płazów zabrakło z uwagi na to, że są pod ścisłą ochroną gatunkową. Na lekcji tej była okazja, aby  poznać ich biologię - budowę, sposób  odżywiania, ich przystosowanie do środowiska życia oraz posłuchać niecodziennych odgłosów, jakie wydają samce  w okresie godów.  

 

Jolanta Flakowska

Zdjęcia: Magdalena Juśkiewicz

Wersja XML