Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

JUBILEUSZOWE OBCHODY 790 - LECIA ŚCINAWY

Najstarsza (dostępna) wzmianka o Ścinawie pochodzi z 1226 roku i jest w niej mowa o proboszczu Gerardzie ze Ścinawy. Ta informacja dowodzi, że założenie grodu (do 1945 roku było to miasteczko!) miało miejsce być może dużo wcześniej.

W dniach 18 – 19 czerwca br. trwały jubileuszowe uroczystości. Święto ścinawskiej parafii zaplanowano na październik br.

18 czerwca popołudniową Mszą Św., której przewodniczył ks. Infułat Prof. Józef Pater – były ścinawianin, rozpoczęło się świętowanie.
Ks. Profesor w wygłoszonej homilii przedstawił m.in. historię Ścinawy (chwilami dość dramatyczną) i ścinawskiej parafii.

Prosto z kościoła – ścinawianie i goście – przy dźwiękach orkiestry z Prudnika – udali się na boisko sportowe, gdzie odbywała  się dalsza część obchodów.

Gospodarze imprezy – miejscowi sołtysi i radni – przywitali gości, wśród nich : Burmistrza Korfantowa Pana Janusza Wójcika z Małżonką, Przewodniczącego Rady Miejskiej Pana Ryszarda Dusia, wspomnianego wcześniej ks. Infułata Profesora Józefa Patera, Panią Prezes LGD Księstwo Nyskie Gór i Jezior – Elżbietę Harhurę, ks. Proboszcza ścinawskiej parafii Jerzego Łapińskiego MSF, Honorowego Obywatela Miasta Korfantów Pana Tadeusza Nowackiego oraz Panią Dyrektor  Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ścinawie Małej Joannę Beśkę. Powitano pracowników  urzędu i samorządowców  z terenu gminy a także – równie gorąco – wszystkich obecnych i byłych mieszkańców Ścinawy Małej
i Nyskiej oraz sympatyków miejscowości.

Ks. Prof. Józef Pater oraz Pan Tadeusz Nowacki zostali obdarowani Przez Pana Burmistrza pamiątkowymi płaskorzeźbami w srebrze, przedstawiającymi  kościół pw. Nawiedzenia NMP w Ścinawie Małej.

Uroczystości jubileuszowe nie mogłyby mieć takiej oprawy, gdyby nie wsparcie finansowe i merytoryczne gminy, za co gospodarze – w imieniu mieszkańców – serdecznie podziękowali.

             Gmina  „zagospodarowała” program pierwszego dnia następującymi atrakcjami: występami:  młodych wokalistów ze Studia Piosenki
w Korfantowie, pań z zespołu „Kwiat Lotosu” w Puszynie. MGOSiR w Korfantowie przygotował – nieco skróconą wersję – obchodów Nocy Świętojańskiej – był konkurs rysunkowy dla dzieci z nagrodami, panny puszczały wianki na wodę, a po zapadnięciu zmroku odbył się pokaz sztucznych ogni. Wieczór i połowę nocy wypełniły tańce i pląsy – nie mogło się  przecież obejść bez jubileuszowej zabawy!

            Ofertę programową drugiego dnia przygotowali gospodarze. Składały się na nią:  występy uczniów ze ścinawskiego Zespołu Szkolno – Przedszkolnego – piękny, wzruszający  montaż  słowno – muzyczny nawiązujący do historii miejscowości; zaprezentowano twórczość własną uczniów: wiersze o Ścinawie i historię początków grodu w formie dramy (wg scenariusza ucz. Oli Stanuli). Odtańczono (z wdziękiem!) poloneza. Można było oglądać Jubilatkę na wystawie prac plastycznych młodych ścinawian. Była też wystawa „Ścinawa w starej  fotografii”, okazja wglądu do  kronik szkolnych itp.

Drugi dzień uroczystość umiliły śpiewy: dzieci i młodzieży ze Studia Piosenki z Domu Kultury w Ścinawie Nyskiej oraz Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Ścinawie Małej. Strażacy z OSP w Ścinawie Małej pokazali próbkę swoich umiejętności podczas pokazowej (upozorowanej) akcji gaszenia samochodu.

W meczu piłki nożnej zmierzyły się drużyny ścinawskiej LZS – juniorzy i seniorzy. (Ci ostatni nie dali młodzieży szans!).

Wieczorna zabawa taneczna była ostatnim punktem programu. Choć deszcz próbował zakłócić imprezę, nie udało mu się. Ścinawianie
są twardzi.

Panie z KGW zadbały o żołądki uczestników jubileuszowych uroczystości, oferując przekąski i napoje. Pogoda dopisała, humory także.

 Jubileuszowe uroczystości w  Ścinawie  były swoistym festynem rodzinnym. Wspólna fotografia mieszkańców (szkoda, że nie wszyscy do niej stanęli), sympatyczne zdjęcia  będą zapewne długo wspominane. A więc – do następnego jubileuszu!

Zapraszamy do galerii fotografii z imprezy.   

Tekst:  Krystyna Sikora

Radna Rady Miejskiej w Korfantowie

 

Wersja XML