Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Święto nauki – stawiamy na kształcenie politechniczne

Słowo festiwal z języka łacińskiego tłumaczy się, jako radosny, wesoły, świąteczny. Tak właśnie było 13 maja w piątek, w korfantowskim Gimnazjum podczas Festiwalu Nauki „Sztuka Eksperymentu”, który zachęcił do doświadczania ponad 350 jego uczestników.

Na to niezwykłe naukowe zdarzenie zaproszenie wystosowali: dyrektor Gimnazjum im. Czesława Niemena w Korfantowie oraz Kluby Młodego Odkrywcy „Szperacze” i „Trzaśnięte próbówki”.  Watro dodać, że obydwa kluby uczestniczyły w tym roku w Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który miał miejsce 7 maja na Stadionie Narodowym PGE w Warszawie.

W ramach festiwalowych wydarzeń w godzinach od 10.00 do 14.00 na terenie gimnazjum miały miejsce interaktywne pokazy i warsztaty. Imprezę rozpoczął pokaz naukowy „Od wrzenia do gazu” autorstwa i w wykonaniu Mateusza Stockiego, reprezentanta Polski na Festiwalu Science on Stage II w Grenoble, absolwenta Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Po tej części Festiwalu, na którą składał się pokaz, rozpoczęła się część warsztatowa. Na zajęcia poprowadzone przez pracowników i studentów Wydziału Matematyki Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Opolskiego składały się doświadczenia z światłem oraz badanie fal mózgowych.

Warsztaty biologiczne, chemiczne, fizyczne oraz rozwojowe przygotowane i przeprowadzone zostały przez wykładowców Uniwersytetu Śląskiego oraz trenerów Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów w ramach Latającego Uniwersytetu Śląskiego.

W przestrzennych holach szkoły rozlokowało się siedemnaście interaktywnych stanowisk naukowych Klubów Młodych Odkrywców – gospodarzy imprezy. Wszyscy chętni i dociekliwi mogli uczestniczyć w eksperymentach i doświadczeniach matematyczno-logicznych, biologicznych, chemicznych i fizycznych. Natomiast w hali sportowej usytuowane zostało mobilne obserwatorium astronomiczne Vega wystawione przez Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu.

Gościem Festiwalu była także specjalistka ds. projektów wschodnich, trenerka Centrum Nauki Kopernik Małgorzata Ratkowska, która przywiozła młodzieży naukowe pudełka Kopernika. Festiwal zamknął w efektowny sposób pokaz majoretek działających przy Gminnym Centrum Kultury w Białej.

Dzień 13 maja, to także dzień Otwarty w Gimnazjum w Korfantowie. Gośćmi i uczestnikami Festiwalu byli uczniowie klas czwartych-szóstych szkół podstawowych gminy Korfantów. Przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu młodzież uczestniczyła w prezentacji dwóch zwycięskich projektów gimnazjalnych – laureatów Festiwalu Projektów.

Opiekunka KMO „Szperacze” i „Trzaśnięte próbówki”

Jolanta Flakowska

Zdjęcia: Aleksandra Tobiasz, Natalia Struzik

 

Wersja XML