Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 3 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Wielkie święto nauki

Słowo festiwal z języka łacińskiego tłumaczy się, jako radosny, wesoły, świąteczny. Tak właśnie było 30 kwietnia w korfantowskim Gimnazjum podczas Festiwalu Nauki „Sztuka Eksperymentu”, który zachęcił do doświadczania ponad 300 gości.

Na to niezwykłe naukowe zdarzenie zaproszenie wystosowali: dyrektor Gimnazjum im. Czesława Niemena w Korfantowie oraz Kluby Młodego Odkrywcy „Szperacze” i „Trzaśnięte próbówki”.

Imprezę zaszczyciły swoją obecnością władze gminy. Na festiwal przybył Burmistrz Korfantowa Janusz Wójcik oraz pani Naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Jolanta Grzegorzewicz.

W ramach festiwalowych wydarzeń w godzinach od 10.00 do 14.00 na terenie gimnazjum miały miejsce interaktywne pokazy i warsztaty. Imprezę rozpoczął pokaz naukowy „Wściekły azot” autorstwa i w wykonaniu Mateusza Stockiego, reprezentanta Polski na Festiwalu Science on Stage II w Grenoble, absolwenta Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Z popisem wielkiej sprawności i precyzji działania wystąpili uczniowie klasy wojskowej Zespołu Szkół w Tułowicach. Młodzież zaprezentowała pokaz musztry paradnej, wprawiając w zachwyt zebranych na dziedzińcu szkoły uczestników festiwalu.

Także na świeżym powietrzu odbył się pokaz pracy drona w wykonaniu pracowników Biura Promocji Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie. Według słów rzecznika prasowego uczelni, Bartosza Bukały korfantowskie gimnazjum otrzyma film z kilkunastominutowej pracy drona, który zarejestrował uczestników festiwalu, obiekty szkolne oraz wykonał panoramę Korfantowa z wysokości około kilometra.

Kolejną dużą atrakcją Festiwalu był wykład i pokaz „Roboty humanoidalne”. Autorzy pokazu: dr inż. Arkadiusz Gardecki oraz dr hab. inż. Ryszard Beniak, prof. Politechniki Opolskiej, zaprezentowali krótką historię rozwoju konstrukcji robotów humanoidalnych oraz pokaz programowania i działania robota NAO.

Po części Festiwalu, na którą składały się interaktywne pokazy, rozpoczęła się część warsztatowa. Na zajęcia poprowadzone przez pracowników i studentów Wydziału Matematyki Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Opolskiego złożyły się doświadczenia z ciekłym azotem oraz światłem. Warsztaty biologiczne, chemiczne, fizyczne i z języka polskiego przygotowane i przeprowadzone zostały przez wykładowców Uniwersytetu Śląskiego oraz trenerów Uniwersytetu Śląskiego Maturzystów w ramach Latającego Uniwersytetu Śląskiego – nowej edukacyjnej inicjatywy śląskiej uczelni.

W przestrzennych holach szkoły rozlokowały się interaktywne stanowiska naukowe Klubów Młodych Odkrywców zarejestrowanych w Centrum Nauki Kopernik – gospodarzy imprezy. Wszyscy chętni i dociekliwi mogli uczestniczyć w eksperymentach i doświadczeniach matematyczno-logicznych, biologicznych, chemicznych i fizycznych.

Festiwalowi towarzyszyła wystawa „Ziemia z nieba. EARTHKAM”. Zdjęcia ziemi zostały wykonane z satelity NASA dzięki kodom udostępnionym przez tę instytucję Klubom Młodego Odkrywcy z województw wielkopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego. Realizacja projektu odbywała się pod egidą Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Dzień 30 kwietnia, to także dzień Otwarty w Gimnazjum w Korfantowie. Gośćmi i uczestnikami festiwalu byli uczniowie klas szóstych szkół podstawowych gminy Korfantów. Szóstoklasistom zapewniono atrakcje już od samego rana. Przed oficjalnym rozpoczęciem festiwalu młodzież uczestniczyła w warsztatach z języka angielskiego poprowadzonych przez panią Monikę Radom oraz w prezentacji czterech zwycięskich projektów gimnazjalnych – laureatów Festiwalu Projektów.

 

Opiekunki KMO „Szperacze” i „Trzaśnięte próbówki”

Jolanta Flakowska

Marzena Zawadzka-Maćków

Zdjęcia: Sylwia Kucharzak, Sandra Zając (Szkolny Klub Fotograficzny)

Wersja XML